Stay informed on Miami condo trends
What we cover
17050 N BAY RD, Sunny Isles Beach 33160
1999
Year Built
85
Avg Price
$501
Sale $/SF
6
For Rent
$5,000
Avg Rent
$3.59
Rent $/SF
-0.6%
YoY
For Sale
0
For Rent
6
Investor-Owned
91%
Avg HOA
—
Address
17050 N BAY RD, Sunny Isles Beach, 33160
Neighborhood
Sunny Isles Beach
Year Built
1999
Total Units
85
Avg Unit Sqft
1,394 SF
Tier
Premium
Avg $/SF
$500.68
Avg Rent
$5,000/mo
Rent $/SF
$3.59/SF
Neighborhood Rank
Top 18%
Avg Unit Value
$568K
Total Sales (All-Time)
295
Sale Price Trend ($/SF)
$517
Rental Price Trend ($/SF)
$2.21
Low volume
Active Listings
For Rent (6)

$4K
Unit 406
$5K

$5K
Unit 405
$5K
Unit 605
$5K
Unit 1102
$6K
Recent Sales
| Date | Price | $/SF | Bed/Bath | SF |
|---|---|---|---|---|
| Aug 8, 2025 | $750K | $517.24 | 2/2 | 1,450 |
| Apr 25, 2025 | $675K | $515.27 | 2/2 | 1,310 |
| Dec 20, 2024 | $630K | $480.92 | 2/2 | 1,310 |
| Dec 12, 2024 | $641K | $489.31 | 2/2 | 1,310 |
| Apr 4, 2024 | $760K | $580.15 | 2/2 | 1,310 |
| Jan 4, 2023 | $600K | $458.02 | 2/2 | 1,310 |
| Oct 13, 2022 | $660K | $503.82 | 2/2 | 1,310 |
| Sep 21, 2022 | $775K | $534.48 | 2/2 | 1,450 |
| Aug 18, 2022 | $670K | $511.45 | 2/2 | 1,310 |
| Jun 27, 2022 | $620K | $473.28 | 2/2 | 1,310 |
| Jun 22, 2022 | $685K | $522.9 | 2/2 | 1,310 |
| Apr 20, 2022 | $400K | $275.86 | 2/2 | 1,450 |
| Mar 3, 2022 | $610K | $420.69 | 2/2 | 1,450 |
| Nov 30, 2021 | $640K | $488.55 | 2/2 | 1,310 |
| Nov 19, 2021 | $1.3M | $602.27 | 2/3 | 2,200 |
| Oct 26, 2021 | $287K | $142.79 | 2/3 | 2,010 |
| Aug 25, 2021 | $510K | $389.31 | 2/2 | 1,310 |
| Jul 23, 2021 | $605K | $461.83 | 2/2 | 1,310 |
| Jul 16, 2021 | $605K | $411.56 | 2/2 | 1,470 |
| Jun 18, 2021 | $530K | $404.58 | 2/2 | 1,310 |
| May 5, 2021 | $510K | $389.31 | 2/2 | 1,310 |
| Apr 26, 2021 | $450K | $343.51 | 2/— | 1,310 |
| Apr 15, 2021 | $565K | $389.66 | 2/2 | 1,450 |
| Apr 6, 2021 | $510K | $346.94 | 2/2 | 1,470 |